Substrát pro MICROGREENS

Jste to co jíte ..........

Čím lepší je půda, tím zdravější a kvalitnější MICROGREENS budou a lépe porostou. Ve skutečnosti může špatná půda vést k mnoha problémům s pěstováním. Od plísní přes nekonzistentní růst až po úplné selhání růstu. Navíc vše co je v hlíně půjde do rostliny a pak i do Vás.

MICROGREENS jsou rostliny jako každé jiné.

I když je v semínku ohromná zásoba živin pro jeho vyklíčení a zakořenění, tak jakmile se klíček dostane do půdy a kořeny se rozvětví, začne rostlinka vstřebávat živiny z půdy. Používejte proto bezpodmínečně jen organické substráty bez přidaných umělých hnojiv.

Vhodné jsou substráty pro komerční pěstování zeleniny a pro výsev semen. Hledejte spíše lehčí a humózní substrát doplněný klidně i o perlit nebo vermikompost od žížal. Skvělé jsou třeba PLAGRON Lightmix nebo podstatně jemnější CANNA SeedMix, které používáme i my. Skvěle se nám osvědčilo, dát hrubý substrát na spodek nádoby a shora (cca 1cm) nasypat jemný. Tyto substráty jsou propařované a nejsou v nich přítomny žádné mikroorganizmy nebo plísně.

Kolik tam toho mám nacpat?

To je jedna z prvních otázek při sázení MICROGREENS. Odpověď není jednoznačná. U odrůd, které rostou velmi intenzivně a mají velká semena, doporučuji dát substrátu co nejvíce. Klidně i 6cm. Typicky je to hrášek, kukuřice nebo slunečnice. U druhů, které nemají tak velký kořenový systém to není třeba přehánět a stačí cca 3 - 4 cm substrátu. To platí třeba u hořčice nebo brokolice. Co se týče udusání půdy, pak se toho nebojte a dusejte. Více o samotné sadbě MICROGREENS najdete ZDE.

Jakou vlhkost substrátu udržovat?

Pro klíčení je dostačující mít substrát vlhký. Není třeba žádná intenzivní zálivka. Osobně zalévám při klíčení jen jednou, ihned po vysetí. Jakmile vylezou klíčky a začnou se prodírat zeminou, je třeba věnovat zálivce větší pozornost. V průběhu samotného růstu je dobré substrát pečlivě hlídat. Rostlinky umí totiž velmi rychle zaschnout. Stačí jeden den sucha a může být po nich. Zalévejte raději méně a častěji, než více a občas.

Zalévejte zespod

Tohle je moc dobrá rada, kterou si rozhodně zapamatujte. Zprvu, kdy jsou Vaše rostlinky jen klíčky a teprve lezou první kořínky, zalévejte rozhodně klasicky shora. Jakmile ale dosáhnou ke dnu květináče a zárověň budou rostlinky hustější a hustější, začněte zalévat zespodu. Jednoduše ponořte květináč cca 3cm do vody a počkejte až se substrát nasaje přes odtokové otvory v květináči.

Shora bude možná substrát vypadat vyschlý, ale kořeny budou mít vláhu dostatečnou. Tímto způsobem dokážete opět zabránit výskytu plísní.

Vytvořte si webové stránky zdarma!