Osvětlení

Tou nejlepší, nejvýkonnější a nejúspornější žárovkou je Slunce .......

Bohužel jeho svit nemůžeme dost dobře přenést do polic pěstebních regálů. Navíc není vždy 100% stabilní a jeho svit je ovlivňován řadou faktorů. Proto se ve všech profeisonálních pěstírnách na celém světě používá umělé osvětlení. Pro Vaši osobní potřebu je ale Slunce osvětlením nad kterým rozhodně přemýšlejte.

Například regál umístěný za velkým oknem na jižní straně může i v zimě produkovat kvalitní MICROGREENS v dostatečném množství. Navíc se při troše invence může stát krásným interiérovým doplňkem Vaší domácnosti.

Tma je stejně důležitá jako světlo

Ještě než se dostaneme k samotnému osvetlění, je třeba vědět, že MICROGREENS potřebují poměrně dost tmy. Hlavně zpočátku, kdy klíčí. Některé druhy tmu vyžadují i 8 dní.

A teď už k těm světlům ......................

MICROGREENS jsou stejné jako všechny jiné rostliny. Aby se krásně vybarvily, vyžadují dostatek světla pro fotosyntézu. Zabráníte-li přístupu světla k MICROGREENS, vytvoříte žlutou variantu, která může být zajímavou alternativou k těm klasickým. Jsou sladší a připomínají spíše klíčky než mikrozeleninku.

Intenzita a barva světla

Pro pěstování rostlinek MICROGREENS je důležité zajistit poměrně intenzivní světlo. Kdybych to měl říst jednoduše a všeobecne, tak čím intenzivnější a přirozenější světlo, tím lépe. Hledejte osvětlenní, které má alespoň 2000 lumenů. Nebojte se hodnoty 3000, ale počítejte s vyšším příkonem a tím i s vyšší teplotou samotného svítidla a spotřebou. Co se týče barvy světla, tak je vhodná zejména studená bílá. V kelvinech hledejte hodnotu 6500K.

Skvělé jsou LED trubice s označením T5 nebo T8, které samy používáme. Nicméně máme pěstební stan, ve kterém je mnohem intenzivnější světlo určené pro vertikální farmy. Tam si můžeme dovolit pěstovat klidně i salát do nebo bylinky do kuchyně téměř ve standartních rozměrech.

Proč mám používat LEDky a ne obyčejnou zářivku?

MICROGREENS rostlinkám je to jedno. Obě varianty fungují. Nicméně LED technologie má řadu výhod pro nás. Hlavně pak:

  1. Má vyšší účinnost a spoří energii
  2. Má delší životnost
  3. Je ekologičtější
  4. Můžete kombinovat různé barvy světel

Jak daleko má být světelný zdroj od mikrozeleninky?

Nejlepší vzdálenost je mezi 18 - 25cm nad kontejnerem ve kterém MICROGREENS rostou. Tato vzdálenost zajistí, že rostlinky nebudou ani příliš malé ani se nebudou táhnout za světlem. Navíc, pokud máte intenzivní zdroj světla, který vytváří hodně tepla nebudou se rostllinky přehřívat. Důležitá je i vzdálenost mezi trubicemi. Je vhodné použít minimálně dvě trubice pro jedno patro, mezi kterými je alespoň 30cm mezera. Zabráníte tak nerovnoměrnému rozprostření světla.

Kolik hodin světla MICROGREENS vyžadují?

I rostliny potřebují odpočívat a je proto nemožné jim svítit non-stop. Používejte proto techniku simulace denního světla. Světlo zapněte od rozednění do setmění. V průměru 12 - 15 hodin denně. Určitě doporučuji pořídit si časovač, který bude spínat světlo automaticky za Vás.

Vytvořte si webové stránky zdarma!