Kde budete svou mikrozeleninku pěstovat?
Kde budete svou mikrozeleninku pěstovat zálěží hlavně na tom, jaké jsou Vaše možnosti a taky úmysly. Pro pěstování pro Vaši potřebu budete muset připravit úplně jiné podmínky než pro pěstování za účelem prodeje. Přečtěte si o jednodlivých způsobech a rozhodněte se, který je pro Vás ten pravý.
Pěstování MICROGREENS doma za oknem
Jednoduchá a levná varianta pěstování mikrozeleninky pro osobní spotřebu. Má nespornou výhodu, že nemusíte investovat téměř nic. Jen je třeba nakoupit kvalitní osivo, nějakou tu pěstební misku, truhlík a substrát.
Místo kde Vaše rostlinky porostou, je třeba vybírat pečlivě. V měsících, kdy není slunce zrovna dvakrát aktivní, je třeba vybrat tu nejteplejší stranu, kde sluníčko svítí nejdéle a nejvíce. V létním období je třeba dát pozor na přehřátí a doporučuju najít polostinné stanoviště.
Není to vůbec složité, nestojí to velké peníze a je radost pozorovat rostlinky jak rostou a prospívají. Oproti pěstování pod umělým osvětlením trvá trochu déle, než rostlinky vyrostou do požadované velikosti a mohou být tak méně křehké a šťavnaté. Na druhou stranu, máte-li dostatek místa a velké okno na jižní straně, může se malý regálek s MICROGREENS stát krásným doplňkem Vaší domácnosti.
Pěstování MICROGREENS ve skleníku a venku
Dle mého je pěstování ve skleníku ale hlavně venku asi nejnáročnější. Hlavně pak kvůli nemožnosti kvalitní regulace podmínek. Pokud máte profesionální skleník, ve kterém dokážete udržet stabilní podmínky, pak to jde a může to jít i lépe než doma za oknem. V klasických fóliovnících a domácích sklenících je téměř nereálné udržet dobrou kvalitu mikrozeleninky. Velké rozpětí teplot jí nesvědčí.
Pěstování venku je možné jen v určitých měsících. Zejména od jara do podzimu. Mikrozeleninku je třeba chránit před jarními mrazíky nebo studeným ofouknutím. Stejně tak je třeba chránit ji před přehřátím. Pokud budete pěstovat MICROGREENS venku nebo ve skleníku, dejte si pozor na všemožné škůdce. O to víc, pokud ji budete pěstovat ve volné půdě. Ano i to je možné. Nicméně má to mnoho rizik spojených hlavně se škůdci.
Všeobecně, ať už budete pěstovat mikrozeleninku venku nebo ve skleníku, je velmi pravděpodobné, že bude méně šťavnatá a křehká. Musí se totiž bránit vnějším vlivům, které v pěstování uvnitř dokážete velmi dobře regulovat. Hlavně pak pokud budete pěstovat pod umělým osvětlením v regálu či pěstebním stanu.
Pěstování MICROGREENS indoor
Neboli velká zelená zahrada u Vás doma. Je to asi nejefektivnější metoda pěstování mikrozeleniny. Bez škůdců, bez nemocí a bez teplotních šoků. Pro pěstování v jen trochu větším měřítku je to nejlepší možnost. Navíc máte stejné výsledky po celý rok. MICROGREENS jsou křehké, šťavnaté a velmi rychle vhodné ke sklizni.
Máte několik možností kam a jak Vaši zahrádku umístit. Můžete pěstovat na velké ploše jen v jednom patře, ale mnohem efektivnější a ekonomičtější je tzv. "vertikální" pěstování. Jednoduše řečeno, pěstování v regálu.
Pokud máte nějakou malou nepoužívanou místnost, stačí Vám obyčejný otevřený regál. Důležité je, aby výška polic byla mezi 30-40cm. Šířka a výška samotného regálu je už na Vašem zvážení. Myslete na to, že z regálu půjde poměrně intenzivní světlo, takže asi není úplně vhodný do obývacího pokoje nebo do ložnice.
Skvělou variantou jsou velmi sofystikované pěstební stany. Sám jeden takový používám doma v bytě. Jedná se o rychle sestavitelný plnohodnotný "ekosystém", do kterého dokoupíte už jen osvětlení. Stan nepropustí ven žádné světlo a můžete ho mít klidně v obýváku nebo v libovolném pokoji.
Více o pěstování MICROGREENS doma pod umělým osvětlením se dozvíte ZDE.