Jak probíhá sadba MICROGREENS?
aneb 10 kroků k úspěchu ...........
Připravil jsem pro Vás jednoduchý a přehledný návod jak se samotné MICROGREENS sadí. Jsem si ale jistý, že časem si najdete svou cestu, která Vám bude vyhovovat.
1) Promyslete si, co budete sadit.
Některá semena vyžadují 12h namáčení (hrášek, slunečnice, řepa) ve vodě před samotnou sadbou. Díky tomu pak lépe a rovnoměrněji klíčí. Některé odrůdy MICROGREENS je vhodné po výsevu zasypat zeminou, jiné nikoliv. Některé snesou při klíčení světlo a jiné naopak vůbec. Je proto zásadní vědět co chcete sadit. 100% důležité je, aby jste používali výhradně semena bez chemického ošetření.
2) Připravte si vše potřebné.
Mějte nachystaný substrát, nádobu, semena, vodu, něco na zatížení atd. Zkrátka vše co můžete potřebovat pro sadbu rostlinek. Moc Vám doporučuji pořídit nějakou podložku, na které budete sadit. Je to velmi praktické.
3) Nasypte do květináče potřebné množství substrátu.
Používám dva druhy substrátu. Jeden hrubý a levnější, který je cca 3cm naspod květináčku a jeden velmi jemný, který tvoří poslední centimetr. Díky jemnému substrátu se bude plocha skvěle vyrovnávat a nebude tvořit žádné hrudky ani díry. V těchto se totiž snadno začíná tvořit plíseň.
4) Substrát následně zvlhčete a utlačte.
Používám klasický rozprašovač ve kterém mám namíchanou trochu peroxidu. Ten skvěle likviduje zárodky houbových chorob. Substrát následně vyrovnejte a utlačte nějakým plochým předmětem. Je vhodné, aby plocha pro výsev byla maximálně hladká a rovná. Máte pak menší šanci "chytit" nějakou plíseň.
Pro tyto účely se mi skvěle osvědčila malá zednická stěrka uřezaná přesně do velikosti květináčku. Jaký substrát máte použít? Mrkněte se SEM, kde jsem připravil článek jen o substrátu.
5) Zasejte rostlinky.
Rozprostřete Vaše osivo rovnoměrně a dostatečně hustě. Jak? To zjistíte časem samy. Když budou MICROGREENS zasety moc hustě, budou mít málo prostoru a hrozí i výskyt plísně. Když budou moc řídké, nebude to mikrozelenina. Po zasetí je dobré opět substrát, tentokrát i ze semeny, trochu zatlačit.
6) Semena je třeba zatížit
Zalejte semínka dostatečně a rovnoměrně. Není třeba je nějak přelévat. Pro úspěšné klíčení stačí jen vlhko. Osivo je většinou nutné zpočátku úplně zakrýt a taky zatížit. Tma zajistí lepší klíčení a tlak zase pevnější uchycení k zemině. Některé rostlinky vyžadují tmu klidně i 6 dní. Díky ní se krásně natáhnou a po odekrytí rychle zazelenají.
7) Kontrolujte osivo.
Pravidelně kontrolujte zaseté semínka. Je důležité aby nezaschla. Substrát musí být dostatečně vlhký po celou dobu klíčení.
8) Vystavte je světlu a vybarvit se
Po čase, až budou klíčky dostatečně velké, můžete odstranit kryt. Po kolika dnech je můžete vystavit světlu záleží na odrůdě. ZDE najdete tabulku, kde jsem jednoduše shrnul, jak dlouho jednotlivé odrůdy klíčí a rostou. Dejte rostlinkám několik dní světla a oni se Vám krásně vybarví a dozrají. Podle pěstované odrůdy můžete čekat barvy od zelené, přes fialovou a žlutou až po červenou nebo kombinaci všech.
9) Sklízejte
Klidně můžete postupně během všech fází ochutnávat plody vaší práce, ale ten pravý čas na sklizeň nastává, až jsou MICROGREENS dozrálé. Jakmile vylezou první dva malé lístečky a začnou se zvětšovat, můžete hodovat, co hrdlo ráčí. Za několik dalších dní začnou microgreens trochu dřevnatět a můžou začít přecházet do další fáze růstu rostliny.
10) Přemýšlejte co nasadit příště.
Všech 10 kroků proběhne totiž velmi rychle. Ani se nenadáte a za týden můžete sadit novou várku.